top of page
дата оновлення:  24/10/2022
Головна Ортопедія і травматологія > Захворювання опорно-рухового апарату
 

Ушкодження сухожиль кисті

Загальна інформація

Ушкодження сухожиль - одна з найпоширеніших травм кисті руки, що веде до утрудненого згинання пальців, втрати дрібної моторики та інших функціональних порушень.
Причиною патології може стати різана або колота рана долоні, попадання кисті в механізми, що рухаються, складні переломи.

Види

Сухожилля – анатомічні структури, які надійно поєднують кісткові та м'язові тканини. Вони відповідають за згинання та розгинання пальців, обертання та повороти кисті, стискання долонь.


Класифікація пошкоджень сухожиль у зоні кистей ґрунтується на типі травмованих волокон. Виділяють:

 • ушкодження сухожиль розгиначів;

 • пошкодження сухожилля згиначів.


Останні, своєю чергою, поділяються на три групи:

 • ізольовані травми поверхневого згинача;

 • ізольовані ушкодження глибокого згинача;

 • травми обох видів згиначів.


Симптоми

Основними ознаками травми сухожиль виступають:

 • відкрите поранення: проколи, порізи, вогнепальні рани;

 • утруднене або неможливе згинання пальців, що супроводжується больовими відчуттями;

 • інтенсивний біль у долоні;

 • оніміння кінчиків пальців на тлі утрудненого згинання фаланг.


Клінічні симптоми патології багато в чому залежать від місця локалізації ушкодження та ступеня травми. У деяких випадках больовий синдром слабкий, а рухова функція майже не порушена, що дає помилкову картину, схожу на інші види травм кисті.


Діагностика

Початковим етапом обстеження є уважний огляд пошкодженої кінцівки. Травматолог вивчає положення пальців, характер рани, якщо така є, уточнює обставини, за яких було отримано травму. Для оцінки тяжкості пошкоджень лікар проводить кілька тестів: просить пацієнта зігнути та розігнути пальці, стиснути долоні, зігнути певний палець під опором.


Додатково для більш детальної діагностики пошкодження сухожилля кисті та підбору оптимальної тактики лікування проводиться рентгенографія. У складних випадках вдаються до КТ, МРТ, прицільного дослідження за допомогою УЗД сегмента, на рівні якого діагностовано травму.

Операції при ушкодженнях сухожилля кисті

Консервативне лікування при пошкодженнях сухожиль кисті практично відсутнє і включає тільки надання першої допомоги та знеболювання. За будь-якого типу травми показано хірургічне втручання.


 • Пластика сухожилля. Методика полягає у відновленні повноцінних функцій кисті за допомогою впровадження аутотрансплантату або біосинтетичного матеріалу до зони ураження. Пластика показана при розривах, неправильному зрощенні зв'язок, розтягування та рубцювання тканини.

 • Шов сухожилля. Є відкрите втручання з накладенням спеціальних швів безпосередньо на пошкоджені сполучні волокна.


Варіант операції підбирається в залежності від характеру травми, віку та особливостей загального здоров'я пацієнта, супутніх патологій.

Експертна думка лікаря

Чим раніше буде