top of page
дата оновлення:  22/09/2022

Каротидна ангіопластика та стентування

Каротидна ангіопластика та стентування сонних артерій — це процедури, які відкривають закорковані артерії для відновлення кровотоку до мозгу.. Їх часто проводять для лікування або профілактики інсультів.


Сонні артерії розташовані з обох боків вашої шиї. Це основні артерії, що постачають кров до вашого мозку. Вони можуть бути забиті жировими відкладеннями (бляшками), які сповільнюють або блокують кровотік до мозку. Ця патологія відома як захворювання сонної артерії, — що може призвести до інсульту.



Записатись на  консультацію до лікаря? >>>

Каротидна ангіопластика це процедура, що передбачає тимчасове вставлення та надування крихітної повітряної кульки в закорковану артерію, щоб розширити її для відновлення вільного проходження крові до вашого мозку.


Каротидну ангіопластику часто поєднують з іншою процедурою, яка називається стентуванням. Стентування передбачає розміщення невеликої металевої спіралі (стента) в закоркованій артерії. Стент допомагає відкрити артерію та зменшує ймовірність її повторного звуження.


Каротидна ангіопластика та стентування є відповідними методами лікування або профілактики інсульту, якщо:

  • У вас закорковування сонної артерії на 70% або більше, особливо якщо у вас був інсульт або симптоми інсульту, і ви недостатньо здорові, щоб пройти операцію — наприклад, якщо у вас серйозне захворювання серця, легенів або ви проходили сеанс опромінення пухлин шиї

  • Ви вже перенесли каротидну ендартеректомію та відчуваєте нове звуження після операції (рестеноз)

  • Місце звуження (стенозу) важкодоступне при ендартеректомії


У деяких випадках каротидна ендартеректомія може бути кращим вибором, ніж ангіопластика та стентування, щоб видалити накопичення жирових відкладень (бляшок), що закорковують артерію. Ви та ваш лікар обговорите, яка процедура для вас найбезпечніша.

Ризики

При будь-якій медичній процедурі можуть виникнути ускладнення. Ось деякі з можливих ускладнень каротидної ангіопластики та стентування:

  • Інсульт або мінікард (транзиторна ішемічна атака, або ТІА). Під час ангіопластики тромби, можуть розірватися та потрапити у ваш мозок. Під час процедури ви отримаєте препарати для розрідження крові, щоб зменшити цей ризик. Інсульт також може виникнути, якщо наліт з вашої артерії зміщується під час протягування катетерів через кровоносні судини.

  • Нове звуження сонної артерії (рестеноз). Головним недоліком каротидної ангіопластики є ймовірність того, що ваша артерія знову звузиться протягом кількох місяців після процедури. Для зниження ризику рестеноза розроблені спеціальні стенти з лікарським покриттям. Після процедури призначають препарати, що знижують ризик рестенозу.

  • Згустки крові. Згустки крові можуть утворюватися в стентах навіть через кілька тижнів або місяців після ангіопластики. Ці згустки можуть спричинити інсульт або смерть. Важливо приймати аспірин, клопідогрель (плавікс) та інші ліки точно за призначенням, щоб зменшити ймовірність утворення тромбів у вашому стенті.

  • Кровоте