Про захворювання
Атеросклероз судин – це хронічне захворювання, у якому відбувається відкладення холестерину у просвіті артерій великого та середнього калібру. Патологія призводить до звуження просвіту судини та недостатнього надходження кисню та поживних речовин до органу, що кровопостачається.
Це призводить до порушення функції та виникнення відповідної симптоматики. За відсутності лікування атеросклероз судин нерідко призводить до інвалідизації та навіть смерті пацієнта.
Класифікація атеросклерозу судин
Атеросклероз поділяється на види залежно від локалізації зміненої судини. Найчастіше зустрічаються ураження аорти, коронарних артерій, судин головного мозку, нижніх кінцівок, кишечника (мезентеріальних або брижових судин). При цьому зміни в артеріях серця та головного мозку є найнебезпечнішими з погляду клінічних проявів.
У розвитку атеросклерозу судин виділяють три стадії, які визначаються залежно від складу та розміру бляшки.
I стадія – стадія ліпідної (жирової плями). На тлі тимчасового або постійного виснаження захисних механізмів, що забезпечують гладкість судинної стінки, на її поверхню починають нашаровуватись специфічні сполуки, що складаються з жиру (холестерину) та білків. Вони відкладаються у внутрішньому шарі артерії та не змінюють величину просвіту. Виявити такі зміни можна лише під мікроскопом.
ІІ стадія – стадія ліпосклерозу. Усередині жирових відкладень починає розростатися рубцева тканина. Це призводить до формування атеросклеротичної бляшки, яка є комплексом з фіброзних волокон і жирів. На цьому етапі структура є пухкою і може руйнуватися під дією специфічної терапії або відриватися струмом крові. Також існує небезпека формування тромбів на поверхні судин, оскільки структура слизової оболонки у місці прикріплення бляшки суттєво змінюється.
III стадія – стадія атерокальцинозу. Бляшка стає щільнішою за рахунок відкладення сполук кальцію. На цьому етапі її розмір може залишатися незмінним або збільшуватись, все більше перекриваючи просвіт артерії. На цій стадії розвитку високий ризик раптової закупорки судини сформованим тромбом або фрагментами бляшки, що розпалася. Це призводить до різкого кисневого голодування відповідного органу (ішемії) та розвитку його некрозу (інфаркт, гангрена).
Причини
Виникненню атеросклерозу сприяє багато факторів.
Основними причинами є:
підвищення кров'яного (артеріального) тиску;
ангіоспазм, який спричинюють розлади нервової регуляції судин;
нервово-психічні фактори (хронічна перевтома, перенапруження, хвилювання);
порушення діяльності ендокринних залоз;
порушеннями обміну ліпідів;
збільшення рівня холестеролу, особливо фракцій ліпопротеїнів низької густини та дуже низької густини. Це спричинює відкладання холестерину та інших ліпідів у внутрішню оболонку стінок артерій з подальшою глибокою зміною їхньої будови.
Високий рівень холестеролу в плазмі крові вважається одним із найважливіших факторів, з яким пов'язаний патогенез атеросклерозу та ішемічних захворювань серця у людини.