top of page
дата оновлення:  22/09/2022
ГоловнаЗахворювання> Серцево-судинні захворювання
 

Аневризми судин

Про захворювання

Лікуванням захворювання займається кардіолог. Хірургічне лікування проводить кардіохірург.


Аневризм є аномальне розширення або мішковидне випинання судини, при якому його діаметр збільшується у два і більше рази. Розтягнуті судинні стінки при цьому критично стоншуються з загрозою розриву та внутрішнього крововиливу.


Розширення судини часто протікає безсимптомно, тому людина може не підозрювати про наявність у неї аневризми, навіть якщо вона має великі розміри. Тому дуже важливо своєчасно виявити патологію та розпочати її лікування.


 

Види аневризм

Аневризма може бути вродженою або набутою і сформуватися в будь-якій посудині людського тіла, але в 80% випадків діагностується аневризм аорти. Також патологія може вражати артерії головного мозку, черевної порожнини (вісцеральні), селезінки, сонні та базилярні (екстрацеребральні), підключичні та периферичні, що утворюються в судинах ніг, паху, шиї та інших частин тіла. Після перенесених інфарктів та інших тяжких серцевих захворювань нерідко формуються аневризми серця. Найрідше діагностуються аневризми вен.


Більш ніж у половини пацієнтів патологія рецидивує або набуває множинної форми.

Фахівці також кваліфікують аневризми за формою (дифузійні та мішковидні), клінічною течією (неускладнені, загрозливі, розшаровують), а також справжні та помилкові (травматичні, утворені через дефект у стінці судини).


 

Причини розвитку захворювання

Залежно від походження всі причини патології поділяються на вроджені та набуті. До вроджених форм відносяться різні спадкові захворювання, такі як синдром Марфана, фіброзна дисплазія, вроджений дефіцит еластину і т.д.


До набутих причин розвитку аневризм аорти входять:

  • механічні пошкодження магістралі через травми, удари, глибокі проникаючі поранення;

  • різні інфекційні ураження, що торкаються кровоносних судин (грибкові захворювання, сифіліс, бактеріальні ускладнення, післяопераційні інфекції);

  • атеросклероз;

  • аортит (запалення аорти);

  • аутоімунні патології;

  • медіанекроз аорти – стан, при якому м'язові та еластичні волокна судини поступово руйнуються та відмирають.