top of page
дата оновлення:  22/09/2022
ГоловнаЗахворювання> Серцево-судинні захворювання
 

Синдром слабкості синусового вузла

Про захворювання

Лікуванням захворювання займається команда спеціалістів кардіохірург, кардіолог, ендоваскулярний хірург.


Синдром слабкості синусового вузла (СССУ, синдром Шорта, дисфункція синусового вузла) – стан, у якому серцевий генератор електричних імпульсів першого рівня виявляється неспроможна забезпечувати частоту скорочень міокарда, яка задовольняє потреби організму у кровотоку. Іншими словами, міокарда скорочується рідше, ніж у нормі, через те, що імпульсів в одну хвилину недостатньо.


Синусовий вузол є пучок серцево-м'язової тканини, розташований у стінці правого передсердя, шириною до 5 мм і довжиною до 20 мм. Він складається зі специфічних клітин, які генерують нервові імпульси, та провідникових клітин, які переїдають їх.


 

Види

Синдром слабкості синусового вузла класифікують на форми залежно від клінічних проявів:

  • латентна (безсимптомна);

  • компенсована (брадисистолічний та бради/тахісистолічний варіанти);

  • декомпенсована, коли відбувається суттєвий дефіцит генерації імпульсів, скорочень серця, що веде до недостатності кровообігу органів та тканин.


Залежно від перебігу виділяють гостру та рецидивну форми.


З причин та механізмів розвитку синдром може бути:

  • первинним – за наявності органічних змін вузла;

  • вторинним – внаслідок інших захворювань та станів, що впливають на функціональні можливості синоатріального вузла.


 

Причини

Найчастіше дисфункція вузла обумовлена ​​фіброзним переродженням його тканин і супроводжується дегенерацією відділів провідної системи серця, що розташовані нижче.


Захворювання частіше зустрічається у людей похилого віку і поєднується з іншими кардіоваскулярними патологіями, а також цукровим діабетом. Іншими причинами розвитку синдрому можуть бути захворювання запальної та ішемічної природи, підвищення тонусу вагусного нерва та прийом деяких ліків. Відповідно при прогресуванні захворювання виникає рідкісне скорочення серцевого м'яза (брадикардія), або випадання скорочень серця (паузи).