top of page
дата оновлення:  22/09/2022
ГоловнаЗахворювання> Серцево-судинні захворювання
 

Оклюзія артерій нижніх кінцівок

Про захворювання

Облітеруючий атеросклероз артерій нижніх кінцівок - захворювання, що характеризується безперервно прогресуючим атеросклеротичним ураженням нижніх артерій кінцівок, що призводить до звуження їх просвіту і як наслідок до порушення кровопостачання кінцівки.


На фоні блокування артеріального русла може статися некроз (відмирання) тканин, що кровопостачаються ураженою артерією. Атеросклеротичне ураження артерій без правильного лікування закінчується гангреною та ампутацією ураженої кінцівки.


 

Види

Оклюзія периферичної артерії може виникати внаслідок поступового звуження її просвіту (на тлі атеросклерозу, васкуліту, фіброзно-м'язової дисплазії стінки судини, росту пухлини). При раптовому закорковуванні артерії - оклюзію називають гострою. Це результат утворення тромбу, міграції емболу, розшарування аневризми аорти, прогресування патологій серця чи крові.


 

Чинники

Чинники, що підвищують ризик атеросклеротичного ураження судин нижніх кінцівок:

  • Куріння - одна з основних чинників ризику захворювання артерій нижніх кінцівок (ЗАНК);

  • Цукровий діабет - підвищує ризик розвитку захворювання у 2-4 рази і є у 12-20% пацієнтів із патологією периферичних артерій;

  • Порушення ліпідного обміну – при ЗАНК проявляються підвищенням загального холестерину, ЛПНГ, гіпергомоцистеїнемії;

  • Артеріальна гіпертензія - За даними Фрамінгемського дослідження, АГ підвищує ризик розвитку ЗАНК у 2,5 та 4 рази у чоловіків та жінок, відповідно, при цьому ризик був пропорційний тяжкості артеріальної гіпертонії.