дата оновлення: 22/09/2022
Головна ›Захворювання> Серцево-судинні захворювання
Ішемічна хвороба серця
Загальна інформація
ІХС або ішемічна хвороба серця – група патологічних станів, у яких уражаються тканини міокарда. Захворювання має органічну чи функціональну природу, супроводжується порушенням кровообігу у серцево-судинній системі та може реально загрожувати життю пацієнта. Оцінкою симптомів, виявленням причин та лікуванням ішемічної хвороби серця у чоловіків та жінок займаються кардіологи за участю кардіохірургів, ендокринологів, терапевтів та інших фахівців.
ІХС розвивається через недостатнє надходження в серцевий м'яз необхідних поживних речовин і кисню внаслідок ураження коронарних артерій, що викликає збої в кровопостачанні органу. Результатом може стати не лише хронічна серцева недостатність, стенокардія, а й раптова зупинка серця.
Ішемічна хвороба серця залишається однією з найпоширеніших причин втрати працездатності у чоловіків та жінок різного віку. Найчастішим загрозливим для життя і здоров'я людини наслідком ІХС стає гострий інфаркт міокарда.
Класифікація ІХС
Фахівці підрозділяють ішемічну хворобу серця з урахуванням локалізації, причини ураження міокарда та симптоматичних характеристик на кілька видів.
Стенокардія. Супроводжується пекучим, що давить болем у загрудинні. Буває стабільною, коли болючі напади з'являються спочатку тільки при фізичному навантаженні, а потім вже і в стані спокою і навіть сну, і нестабільному, при якому рівень фізичних навантажень, що спокійно виноситься пацієнтом, планомірно знижується. Наприклад, здорова людина легко проходила по 3-4 км на день, а при нестабільній стенокардії вона не може подужати й 1 км без підвищення тиску і прискореного пульсу. Больові напади при такому ступені ішемічної хвороби серця можуть тривати від кількох хвилин до пів години. Стан загрожує гострим інфарктом міокарда і потребує постійного лікарського моніторингу.
Серцева недостатність. За такої форми ІХС серце фактично не справляється зі своїми функціями. Серцеві тканини страждають від дефіциту кисню та поживних елементів, недоотримують необхідну кількість крові. Зовні це відображається у вигляді втоми, підвищеної стомлюваності, задишки (будь-яке, навіть незначне фізичне навантаження перетворюється на справжнє випробування для хворого).
Аритмія. Порушення серцевого ритму проявляються у спонтанному почастішанні чи зниженні частоти пульсу, у яких пацієнт відчуває нудоту, слабкість, запаморочення й у деяких випадках може навіть знепритомніти. У ряді ситуацій така форма ішемічної хвороби протікає безсимптомно і виявляється лише у процесі дослідження серцевої діяльності.
Спонтанна ішемія міокарда чи «стенокардія Принцметалу». Характеризується виникненням циклічних болів за грудиною, не пов'язаних будь-яким чином із фізичним навантаженням на організм. Найчастіше стан провокує спазм коронарних судин. Нерідко такий тип ІХС проявляється саме в нічний час, коли організм перебуває у стані повного спокою.
Безболісна ішемія міокарда. Такий варіант патології не супроводжується якоюсь явною симптоматикою і діагностується в більшості випадків випадково в ході профілактики або обстеження інших захворювань.
Інфаркт міокарда. Один із найбільш небезпечних типів ІХС. Розвивається внаслідок тривалого дефіциту кровопостачання окремих ділянок серця або повного припинення кровотоку, через що тканини міокарда починають поступово відмирати. У певний момент зміни досягають свого піка, і тоді пацієнт відчуває гострий, сильний біль у грудях, виражене занепокоєння. Багато хворих, які перенесли такий стан, відзначають, що під час нападу виникало почуття приреченості. В рамках цієї групи також виділяють гострий (первинний) та повторний інфаркти.
Постінфарктний кардіосклероз. Така форма патології розвивається після перенесеного інфаркту міокарда. Вона характеризується заміщенням втрачених структур сполучними тканинами, що позначається на провідності електричних імпульсів та викликає перебої у роботі серця. Пацієнти відзначають періодичні відчуття зупинки серцевого ритму, запаморочення, неспокій, іноді спостерігаються напади прискореного пульсу і непритомність.
Ще один варіант ІХС – раптова серцева смерть. Стан вкрай небезпечний і вимагає екстреної медичної допомоги, без якої ризик смерті наближається до 100%. При такій стадії ішемічної хвороби серця раптово розвивається фібриляція (тріпотіння) шлуночків, хворий відчуває сильну слабкість, скаржиться на запаморочення, дихає шумно та прискорено. Надалі пацієнт непритомніє, а серце перестає скорочуватися.
Причини ішемічної хвороби серця
У більшості випадків патологія розвивається через атеросклероз коронарних артерій, що живлять серце. При такому стані у просвіті судин формуються атеросклеротичні бляшки, які спричиняють звуження артерій та уповільнюють силу кровотоку. ІХС також нерідк