top of page
дата оновлення:  22/09/2022
ГоловнаЗахворювання> Серцево-судинні захворювання
 

Атеросклеротичне ураження брахіоцефальних артерій

Опис

Атеросклеротичне ураження брахіоцефальних артерій (БЦА) - це різновид атеросклерозу, при якому склеротичним змінам піддаються сонні артерії, головне джерело кровопостачання півкуль головного мозку.


Ліпідні відкладення на їх стінках створюють перешкоду кровотоку, що веде до гострих порушень мозкового кровообігу - ішемічних атак, інсультів та інших серйозних і часто незворотних наслідків.


Своєчасна діагностика захворювання значно підвищує шанси на його успішне лікування, яке у занедбаних стадіях проводиться виключно хірургічним шляхом.

Види атеросклерозу БЦА

Атеросклеротичні зміни в сонних артеріях можна розділити на два види:

Гемодинамічно незначущі – атеросклеротичні бляшки невиражено звужують просвіт внутрішньої сонної артерії і призводять до порушення кровообігу у мозку. Однак вимагають динамічного спостереження серцево-судинним хірургом та інструментального контролю. В обов'язковому порядку проводяться консервативні маніпуляції, спрямовані на стабілізацію та уповільнення зростання цих бляшок.

Гемодинамічно значущі – атеросклеротичні бляшки суттєво звужують просвіт внутрішньої сонної артерії та загрожують розвитком порушення мозкового кровообігу (інсульт або минущі неврологічні зміни). При такому ураженні внутрішніх сонних артерій показано проведення оперативного втручання, метою якого є відновлення нормальної прохідності судини, кровопостачання головного мозку та запобігання можливому інсульту.


 

Причини

Виникненню атеросклерозу сприяє багато факторів.

Основними причинами є:

  • підвищення кров'яного (артеріального) тиску;

  • ангіоспазм, який спричинюють розлади нервової регуляції судин;

  • нервово-психічні фактори (хронічна перевтома, перенапруження, хвилювання);

  • порушення діяльності ендокринних залоз;

  • порушеннями обміну ліпідів;

  • збільшення рівня холестеролу, особливо фракцій ліпопротеїнів низької густини та дуже низької густини. Це спричинює відкладання холестерину та інших ліпідів у внутрішню оболонку стінок артерій з подальшою глибокою зміною їхньої будови.


Високий рівень холестеролу в плазмі крові вважається одним із найважливіших факторів, з яким пов'язаний патогенез атеросклерозу та ішемічних захворювань серця у людини.